Raimondas Guobis

IMG 4621Aš nežinau kaip Jums, bet man, tai, šitie metai buvo labai ilgi, kupini visokių atradimų ir išsipildymų, įvykių, kurių šiokiu tokiu režisieriumi ir kūrėju buvau aš. Didis džiaugsmas, kad esmingiausi dalykai vyko Butėnuose ir aplink juos. Juk vėl puikiai paminėjom Butėnų dieną, pirmą kartą šventėme "Šventosios dieną", už upės, Jononyse vyko Šv. Lauryno atlaidai, buvo ir dar daugybė didesnių bei smulkesnių dalykėlių. Tikrasis gyvenimas, kai svajonė, mintis išsipildo, ir sukurta tikrovė dažnai net pranoksta svajones...

Didžiulis džiaugsmas buvo "Šventosios diena". Seniai ją mintyse, tiesiog širdyje nešiojau. Visi žmonės kurie turėjo pagelbėti, pagelbėjo ir net dangus buvo mums palankus - beje visada kai mes ką nors rengiame dangaus padangtėje, visuomet nei mums lietus trukdo, nei mus sukaitina. Pajuntame dar ir tuo Rojų. Rojų prie Šventosios, Rojų Butėnuose, tikrų tikriausią žemiškąją Dausuvą. 

Juk ir butėnietiškos kilmės įžvalgųjį geopolitiką profesorių Kaziemierą Pakštą įamžinome, konferenciją surengėme. Atvyko net garsioji geologė "Butėnų periodo"  tyrinėtoja dr. Ona Kondratienė, ir žavioji geografų draugijos vadovė Genovaitė Kynė. Kokia gardi buvo žuvienė - Lendrinos ir jos moterų didis nuopelnas, o kaip džiaugsmingai valtis skrodė srovę. Yriausi kaip prieš daugelį metų, senuoju būdu - į dugną spirdamasis kartimi. 

"Butėnų diena" sušvito kaip dar vienas seniausios butėnietės, jau balandyje šimto metų jubiliejų atšventusios Bronės Valuntienės pagerbimas, ir visos Valuntų giminės atmintis. Kaip ir dera šventėme Zenono Valuntos, garsiojo meistro skulptūrų sode, prisiminėme tuos laikus kai čia plūsdavo tūkstančiai turistų, žiūrėjome  filmą. Negalima nepasidžiaugti ir puikiausiomis Joninėmis, kurios net visą Lietuvą nustebino, smagiausiomis  Užgavėnėmis. Tiesiog kai prisimenu tuos visus dalykus džiaugsmingas jaudulys apima, kaip viskas buvo puiku ir kokia nežemiška atgimimo dvasia mus lydėjo. Kaip Jononyse, kalvose anapus Šventosios, Šv. Lauryno atlaidus minėjome, kai rodosi iš aukštybių leidosi praeities - ateities vaizdiniai, ten kaimo kapinėse, prisiminėme dvaro istoriją, legendinę bažnyčią, šventėme Šv. Mišias. Aidint varpelių skambesiui ėjome procesijoje, kur pakilo didis vėjas, tam, kad mūsų vėliavas ištiestų ir būtų nežemiškai gražu. O kaip bičiulė Ana Zlatkovska skaitė pono Julijono Jaugelio poeziją lenkiškai, norėjosi pravirkti - šitoks žodžių ir balso švelnumas. Tie visi gražūs dalykų vyksta ne šiaip sau. Matyt jie pribrendo, matyt jiems skleistis jau radosi kultūrinė erdvė, palankios aplinkybės. Ko dar trūksta? Daug žmonių dar tarsi nedrįsta išeiti iš įprasto uždarumo ir šiokios baimės bei drovumo rato. Tuomet atsiranda  daugybė priežasčių, kurios sutrukdo būti ten kur mes visi renkamės dėl savo istorijos, praeities kultūros pažinimo, dėl Butėnų, dėl Lietuvos... Nebijokite, dėkitės mūsų draugėn, daug nuostabių ir prasmingų dalykų kartu sukursime.

Daug įdomybių ir visuose svėdasiškiuose: koks nepaprastas buvo ir vasario 16-os paminėjimas, skirtas Jonui Basanavičiui, pažymėtas kova su nežinojimu, su tamsiu nesupratimu, pykčiu, intrigomis. Taip pat su vėliavomis, su istoriniais skaitymais, su sutartinėmis, jaunimo deklamacijomis ir 1910 m. vasarą Taurakalnyje prie Svėdasų iškastų dr. J. Basanavičiaus relikvijų paroda, kurias iš Nacionalinio muziejaus lobyno atvežė bičiulis archeologas Gytis Grižas. Svėdasuose, gi, pirmą kartą po daugelio metų, minėta ji tik tarpukaryje, atšventėme Tautos dieną. Nedaug mūsų susirinko prie didžiojo lietuvio ir svėdasiškio kan. Juozo Tumo-Vaižganto paminklo, bet tai buvo puiki pradžia, kibirkštis tikriausia. Dar moksleivių dailės stovykla Kunigiškiuose, kurioje ne tik piešė, bet susipažino su krašto įdomybėmis bet ir dailininką Kajetoną Sklėrių, garsųjį akvarelės meistrą, prieš 140 m. šiame kaime gimusį pagerbė. Galerijai pavyko gauti skaidriąją istorijos erdvę - stiklo spintą, bei rėmus keičiamoms parodoms. Galerijoje debiutavau ir pirmąja personaline fotografijų paroda "Žmogau, tavo veidas Dangui atsispindi", ekspozicijoje buvo beveik trys dešimtys senųjų svėdasiškių portretų. Smagumėlis, kad į gimtąją parapiją savo piešinių paroda sugrįžo, su kraštiečiais susitiko tautodailininkas Stasys Karanauskas kilęs iš Šaltinių kaimo. Smagu, kad paminėjome rašytojo Stepo Zobarsko sukaktį, gebėjome pastebėti jo artumą Niujorkui, o mūsų galimybę bičiuliautis su tuo tolimu ir paslaptingu miestu Amerikoje, nuoširdžiai šventėme tikro svėdasiškio, rašto darbininko, kun. Stepono Galvydžio šimtmetį.

Buvo dar žygiai partizanų ir kitų kovotojų už laisvę ir teisingumą keliais. Su Svėdasų gimnazistais, su jaunaisiais šauliais - jais labiausiai gėriuosi. Juk su šauliukais pirmą kartą istorijoje iškėlėme trispalvę lajų tako bokšte ir sugiedojome "Lietuva brangi", su jais žygiavome iš Anykščių į Niūronis vardan Dūmo būrio partizanų, ir iš Vidugirių į Troškūnus - žuvusius 1920-aisiais šaulius pagerbdami, ir kaip laisvai, didingai darganoje ir vėjyje plazdėjo mūsų vėliavos...

Pataikyti į laiko ritmą, į laiko dvasią taip pat pavyko. Juk Viešpaties gailestingumo metų proga surengėme istorinę konferenciją, su priesaku "Visko užtektų jei netruktų gerumo", Debeikiuose, auksine diena buvo paženklinta konferencija "Plieno džiaugsmas" - siaurojo geležinkelio istorijai. Kaip sakydavo Vincas Kudirka: gražu, gražiau, gražiausia. Tokie, tad, buvo nueinantys metai. O kokie bus ateinantys? Viltis, kad dar jie bus geresni, kad vis daugiau žmonių įsijungs į mūsų krašto gaivinimo programas, nes juk atgaivinus dvasią bus galima ir didūs postūmiai ekonomikoje, bendro gėrio supratime ir gebėjime jį dorai pasidalyti - kad nebūtų paniekintų ir atstumtųjų. Ūgtelėsim kaip piliečiai, kaip kraštiečiai, link vienybės, link supratimo bendro gėrio žengsime, teisingumo sieksime ir tikruosius dalykus pažinsime. 

Mano "selfis"

Esant Kalėdų Senelio kailyje Butėnuose, būtinai reikia paklausyti ką apie ateinančius metus kalba avinėliai...

 IMG 4724

Mūsų metai - su sėkmėmis ir sukrėtimais, nuolat įrašomi senojo žilvičio rievėse.

 IMG 4621

Komentuoti


Orai

Kalendorius

Kovas 2023
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 80 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top