Raimondas Guobis

DSCF3037Po iš Galvydžių kaimo kilusios kultūros darbininkės, fotografės Onos Pajedaitės (1925 - 2016)  mirties nemaža dalis jos palikimo - knygų, fotografijų ir kitko atiteko jos gimtojo krašto Svėdasų bibliotekai. Gilinantis į palikto lobyno įdomybes, bevartant knygas, žiūrinėjant nuotraukas galima aptikti nemažai įdomybių susijusių su Butėnų kaimu.

Ir tas ryšys yra liaudies meistras Zenonas Valunta. Šis žmogus buvo pats pats įdomiausias, tūkstančius lankytojų žavėjęs jo unikalus sodas su bene dviem šimtais savitu stiliumi išdrožtų, iš kelmų sudėliotų skulptūrų bei jų kompozicijų.

Ir artimiau pažinti liaudies meistrą pagelbėjo ne kas kitas, o jo vaikystės bei jaunystės bičiulis, rašytojas Juozas Baltušis. Taip pat Butėnų žmogus, juk jo tėvelis Karolis Juzėnas gimęs Butėnuose, iš Butėnų laimės ieškoti išvyko į Rygą, vedė, tame mieste Rekstinų ieloje ir gimė būsimasis rašytojas. Jei ne ten, tai gal būt mūsų kaime jis būtų užgimęs. Tačiau šeimai sugrįžus į tėvynę, čia vaikystėje piemenavo, po to ir pusberniu būdamas užklysdavo. Jau tapęs garsiu rašytoju, ėmės dairytis "kur trepsėta, kas ištrepsėta", vis Butėnuos sukdavo, vis pas bičiulį Zenoną paviešėdavo. Tą drožinėti jau nuo mažens mėgusį neramuolį į "Parduotų vasarų" išdykėlio Alyzo paveikslą įvilko. Tad ir fotografijose iš Butėnų - meistro Z. Valuntos sodas, tame sode susitinkantys bičiuliai - Z. Valunta ir J. Baltušis. 

Nuotraukos iš Onos Pajedaitės lobyno Svėdasų bibliotekoje:

 

DSCF3037

Liaudies meistras Zenonas Valunta pasakoja

 

DSCF3038

Jaunų dienų bičiuliai - rašytojas Juozas Baltušis ir meistras Zenonas Valunta susitiko Butėnuose

 

DSCF3039

Zenono Valuntos sodyboje

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 63 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top