Raimondas Guobis

Sekmadienį Svėdasuose švęsta Lietuvoje beveik pamiršta Tautos šventė. Ypatinga iškilmė, kurioje ne tik minėtas Švč. Mergelės Marijos gimimas, melstasi bažnyčioje, bet prisimintas tą dieną gimęs kan. JuozasTumas-Vaižgantas ir karaliumi tapti turėjęs valdovas Vytautas Didysis, juodo granito atminties lenta pagerbtas tautos patriarchas dr. Jonas Basanavičius

, aktoriai iš Kauno suvaidino literatūrinį spektaklį "Vaižgantas kaip Viešpaties diena".

Tautos diena Lietuvoje plačiau pradėta švęsti ketvirtąjame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kuomet sustiprėjo, savo sąvastį suvokė tautinė valstybė. Kad lietuvis būtų sumanus, veiklus, savo krašto šeimininkas: lietuvis prekybininkas, lietuvis gydytojas, lietuvis valdininkas, lietuvis pramonininkas... Ir dabar mums kaip niekad reikalinga lietuvius vienijanti Tautos diena.

Po pamaldų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje, Lietuvos ir Aukštaitijos vėliavomis žydinčia eisena, beje, trispalvę nešė Anykščių mero patarėja Gabrielė Griauzdaitė - Patumsienė, šventės dalyviai žengė pro paminklą Vaižgantui, iškilmingai valandėlei susibūrė prie buvusios klebonijos, ten dabar veikia Svėdasų senelių namai, kur atidengta juodo granito lenta tautos patriarchui dr. Jonui Basanavičiui, taip pagerbiant garbingiausią lietuvį, primenant jo viešnagę pas karštą patriotą, mūsų kleboną Kazimierą Kazlauską Svėdasuose 1910 m. vasarą, jo tyrinėjimus mūsų krašte, kuomet kasinėjo paslaptingąjį Taurakalnį, ieškojo senovės paminklų Šventosios pakrantėse, rinko eksponatus tautos lobynui Vilniuje, klausėsi senovinių dainų ir pasakojimų, dovanai gydė svėdasiškius. Prisiminta ir jo bičiulystė su Vaižgantu, kuris jei tuo metu tėvynės reikalais nebūtų išvykęs į Stokholmą, tai veik be abejonių būtų tapęs 1918 metų vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataru. Lentą atidengė garbingi svėdasiškiai - savanorio kūrėjo sūnus, nūnai klebonijoje veikiančių senelių namų gyventojas Antanas Ralickas, pilietiški jaunuoliai Aušrinė Neniškytė ir Nojus Jakubonis bei Vaižganto giminaitė Eglė Rimkutė iš Vilniaus. Anykščių rajono mero patarėja G. Griauzdaitė-Patumsienė tarė sveikinimo žodį, įteikė savivaldybės padėkas lentą pagaminusiems ir paaukojusiems meistrams Algimantui Puoliui ir Svetlanai Gavenavičienei.

Svėdasų meno galerijoje atverta Vaižgantui bei visiems svėdasiškiams skirta Raimondo Guobio fotografijų paroda "Pragiedrulių stebuklas: žemė ir žmonės", kukliai sutikta istorinių pasakojimų bei vaizdų knyga "Svajonių Lietuvos ženklai". Kauniškiai aktoriai Orinta Dautartaitė ir Petras Venslovas suvaidino spalvingą, iš Vaižganto tekstų supintą, padainavimais bei pašvilpavimais pagyvintą literatūrinį spektaklį "Vaižgantas kaip Viešpaties diena". Šis spektaklis buvo Žaliojoje gyvenusio Vaižganto bičiulio, giminaičio Juozo Rimkaus palikuonių ir jų šeimos dovana svėdasiškiams Tautos dienos proga. Jaukioje bibliotekoje dar valandėlę bendrautas, ragautas medus iš Malaišių, gardžiuotasi sūriu iš Daujočių, gardžiausiais pyragais iš Žaliosios. Rimkai bibliotekai padovanojo jų namuose buvusias dvi tarpukariu išleistas Vaižganto raštų knygas, kad Svėdasų lobynas turtėtų. Kalbėtasi apie Vaižgantą, apie Lietuvą, apžiūrėtas "Šimtmečio svėdasiškių galerijos" portretų rinkinys, prisiminti ten įamžinti Lietuvai, pasauliui, Svėdasams nusipelnę žmonės. Ir rodėsi pats Vaižgantas su mumis buvo, rodėsi, kad čia pleveno nemarioji tautos dvasia, nemirštanti viltis. Taip ir baigėsi šviesus ir viltingas sekmadienis, didi Viešpaties bei Tautos šventės diena.

Autoriaus nuotraukose:

 

DSCF3482

Nemažas pulkas tautiškai nusiteikusių svėdasiškių ir svečių dalyvavo Tautos dienos iškilmėje atidengiant atminties lentą tautos patriarchui dr. Jonui Basanavičiui Svėdasuose.

 

DSCF3494

Juodo granito lenta įamžino dr. Joną Basanavičių

 

DSCF3488

Menine kalba apie Vaižgantą kalbėję aktoriai Olita Dautartaitė ir Petras Venslovas

 

DSCF3491

Po Vaižgantą primenančio spektaklio

 

DSCF3490

Aktoriai Orinta Dautartaitė, Petras Venslovas ir guvusis Nojus Jakubonis iš Butėnų...

 

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 86 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top